
Att blanda det två bästa till en och samma boll blir en riktig härlig chokladboll med Nutella. Det här är verkligen ett recept för er som både tycker om chokladbollar och för er som tycker om Nutella. Att kombinera dessa i en härlig rund god boll rullad i florsocker får vilket snålvatten som helst att rinna till 🙂
Det är bara att baka och se glad ut, här kommer receptet!
Börja med att skeda upp Nutella i små ”bollar” i en form eller på ett fat och sätt dom sen i frysen en stund så dom blir hårda, lite kladdigt att hålla på med men det är det värt!
Gör sen iordning smeten till chokladbollarna
Chokladbollar (dubbel sats)
9 dl havregryn
3 dl socker
4 msk kakao
5-6 msk starkt kaffe
200 gr margarin
2 msk vaniljsocker
Efter en halvtimme kan ni ta ut Nutellabollarna från frysen, ta lite chokladbollssmet och lägg lite ”platt” i handen, lägg i en boll Nutella och rulla in den i chokladbollssmeten, rulla dom sen i pärlsocker.


Och helt plötsligt så är du i Nutellachokladbollshimlen 🙂

Åh bästa fikat men använd ej margarin
Blir så mycket godare med smör.
Köper aldrig margarin eller tex lätta.
Du har så fin smak tycker jag när det gäller kläder och inredning.
Vad jobbar du med? Är det något med kläder?
Ha en fin kväll
Hälsningar
Therese
Jag använder smör, ska ändra det i receptet. Jag jobbar som Key Account Manager för ett av Sveriges största målarmärken 🙂