
Nu ska vi prata inkontinens!
Det här är ett känsligt ämne, men så otroligt vanligt!
Det är flera anledningar till att vi kan drabbas av inkontinens. Det är åldrande, barnafödande och klimakteriet.
Inkontinens innebär ju att man inte kan kontrollera sitt urin, utan får läckage vid olika tillfällen, det kan vara att du hoppar studsmatta, lyfter tungt, nyser mm. Det finns flera olika tillfällen då detta kan inträffa.
Jag själv har ”bråkat” med min gynekolog i över ett år för att få göra en operation, där dom går in och lyfter upp urinröret med hjälp av ett tunt band. Jag har gjort alla test jag skulle göra, jag har svarat på alla frågor, jag har gjort övningar hemma osv. Men hon ger sig inte. Så nu har jag tröttnat!
Häromdagen när jag var på en behandling på Vanity Clinics, så började jag prata med Sheila som är klinikchef om det här och då berättade hon att dom köpt in en ny maskin som hjälper för dessa besvär.
EMSELLA – En världsunik behandling av bäckenbotten.
Den behandlar:
Urinkontinens
Bäckenbottenproblem
Nedsatt intim tillfredsställelse

Emsella använder elektromagnetisk energi för att leverera tusentals maximala sammandragningar i bäckenbottenmusklerna under en enda behandling.
Det är ingen behandling som görs med värme så det finns inga risker för brännskador, ärrbildning eller svullnad.
Den här behandlingen passar kvinnor i alla åldrar som önskar hjälp med dom här besvären. Även män kan ta den här behandlingen efter ett prostata ingrepp.
En behandling tar ca 30 minuter och det behövs ca 6 behandlingar och görs vid två tillfällen per vecka.
Jag låg som sagt var i en behandling, en behandling som ger ett fantastiskt resultat för ansiktet, ska skriva om den i ett annat inlägg, men i den behandlingen ingår en ansiktsmask som ska sitta på i ca 20 minuter, så då bestämde vi att jag skulle prova Emsella under tiden masken verkade.
Och jag är mäkta imponerad!
Du sätter dig ner på en stol (med kläderna på), det tar ett tag innan du hittar hur du ska sitta, för du måste känna efter att den träffar rätt och ger sammandragningar i bäckenbottenmusklerna.
Men när du väl gör det känner du vilken effekt det ger.
Du kommer känna en stickande/pirrande känsla och sammandragningarna i bäckenbottenmusklerna under behandlingen. (11200 sammandragningar under 28 minuter)
Efter behandlingen fortsätter du med knipövningar hemma.
En otroligt effektiv behandling.
Så nu har vi bestämt att jag ska göra en sån här kur får se om jag blir ”botad” men det känns väldigt bra efter första behandlingen.
Vetenskapliga studier visar att 95% av dom som behandlats visat en mycket positiv förbättring!
Så har ni några av dessa problem rekommenderar jag er att ta kontakt med Vanity Clinics (dom finns både i Solna och Kista)
Kram
Ett väldigt viktigt problem som säkert många känner igen sig i.
Det är ett känsligt ämne som många inte varken vill kännas vid, eller
prata om. När jag läste igenom så fick jag känslan av underverk.
Det låter helt fantastiskt vad den kan åstadkomma gällande områden.
Tack så mycket för det viktiga inlägget!
Tack för att du tog dig tid att läsa – ett viktigt (men känsligt) ämne …
Kram
Helen