Vi går mot en mysigare och festligare tid
Nu när vi närmar oss advent känner jag att det är dags att skapa en mysig och inbjudande atmosfär hemma. Att sätta upp adventsstjärnor och ljusstakar är verkligen en tradition jag älskar – de sprider ett magiskt sken som lyser upp i vintermörkret och ger hemmet den där varma, välkomnande känslan.
Idag har jag dessutom plockat ut några vackra detaljer som jag tror kommer passa perfekt i mitt hem. Från eleganta ljuslyktor till dekorativa stjärnor och kanske något lite extra glittrigt, så att det känns både festligt och hemtrevligt. Jag tycker att sådana små detaljer gör så mycket för stämningen – de får mig att längta efter långa, lugna kvällar inomhus och glada stunder med nära och kära.
Och kanske är det inte bara hemmet som behöver en uppdatering! Även garderoben kan behöva en liten festlig touch nu när vi går mot årets mest glittriga månader. Lite extra färg eller någon detalj med gnistrande inslag kan verkligen lyfta stämningen och ge vardagen en känsla av fest.
Kuddfodral från Lexington (finns även i grönt)
Pappersstjärna från watt & VEKE
Adventsljusstake i olika färger
Röd servettring från Lexington
Hyacintvas/ljuslykta från Ernst
Dekorationsgranar i porslin från DBKD
Festlig blus från Ida Sjöstedt
Tillhörande glittrig kjol till toppen ovan
Festlig topp från Saint Tropez
Glöm inte accessoarerna 🙂
Hängande örhängen med ”kristaller” – en favorit här hemma i smyckes skrinet 🙂
Hur pyntar du ditt hem inför advent, och vad tänker du på när det kommer till festligare inslag i garderoben? Jag hoppas att mina val kan inspirera dig att hitta egna detaljer som sprider lite extra värme och glädje i vinter.
Kram
Helen