(Det här ett samarbete och innehåller annonslänkar)
Kyla i luften – men våren lyser upp i butikerna!
Vintern håller sig envist kvar i större delar av landet, men ett besök i butikerna avslöjar att våren är på ingång. Hyllorna fylls av ljusa färger, tunnare material och plagg som andas vår – och just nu är det denim i alla dess former och sneakers som står i centrum.
Jeans är ett självklart basplagg i garderoben, men i vår får de gärna ta mer plats. Vi ser allt från klassiska raka modeller till trendiga bootcut och avslappnade baggyvarianter, perfekta för att skapa en stilfull men bekväm look. Denim på denim är också en stor trend, där jeansjackor och skjortor i samma tvätt ger en snygg helhet.
Sneakers fortsätter att dominera skomodet och fungerar lika bra till vardagsjeansen som till en mer dressad look. Fräscha vita sneakers är alltid ett säkert kort, men vi ser också mycket retroinspirerade modeller och färgstarka detaljer som ger en uppdaterad känsla.
Även om vi fortfarande sveper in oss i varma kappor och stickade tröjor, är det dags att börja planera vårgarderoben. Jag har spanat in säsongens snyggaste jeans och sneakers – perfekt för att smygstarta vårkänslan, även om temperaturen fortfarande säger vinter!
Baggy Jeans – Det här är mina favoriter från Gina Tricot – har flera par 🙂 – finns i flera färger
Raka jeans med låg midja – finns i flera färger
Flower jeans – blommiga jeans ser vi mycket av i vår
Raka jeans med hög midja – finns även i blått
Utsvängda jeans med utanpå fickor
Snygg sweater att ha till jeans!
Rosa randig oversize pikétröja – den kommer snart – jag ligger på bevakning på den 🙂
Vit blus till jeans är aldrig fel 🙂
Kortärmad stickad tröja – finns i flera färger
Våren med djurmönster – glöm inte det! – Väska i djurmönster
Kort Cargo jacka i grönt
Långärmad pikétröja – finns i flera färger
Randig skjorta – finns i flera färger
Röd/vit Randig topp – finns även i blå/vitt
Röda sneakers (finns i flera färger)
Adidas Samba Sneakers – finns i flera färger
Lyx VS Budget
Om ni har missat det så kommer seglarskorna tillbaka stort i vår också, bland dom första ut var Miu Miu med sina seglarskor i skinn och mocka… till ett pris av 9600 kr
Vill ni ha ett budget alternativ kan jag rekommendera dessa från Pavement…. till ett pris av 1599 kr
Seglarskor från Pavement – finns i skinn och mocka
Önskar En en stilig shoppinstund!
XX
Helen






































