Read Time:1 Minute, 49 Second
DOFT AV SAFFRAN
I går bakades det lussebullar här i min lilla casa
Godmorgon kära måndag!
I dag ska jag bara Njuta! Och det i dubbel bemärkelse. Har nämligen semester idag och i stort sett hela den här dagen kommer jag att avnjuta på just Njuta Spa ( för övrigt min gamla arbetsplats). Kommer att checka i här på morgonen för en 90 minuters behandling som sen följs av lunch och bad under bar himmel! Berättar mer om det imorgon 😉
Njuta Spa
LITE TOKIGA LUSSESNURROR
I går fick jag åter ett ryck och tyckte att vi skulle baka, den här gången hade jag hittat ett härligt recept på lite annorlunda lussekatter hos finfina sidan Mitt vita hus.
Saffransdoften är så härlig
Ni kan ju tänka er doften av äkta smör och saffran… Mmmmm….
Allt underlättar när man bakar då man har en ”porsche” i köket
KithenAid gör jobbet 😉
RECEPTOS
100g smör
1g saffran
5dl mjölk
50g jäst
250g kesella
2.25dl strösocker
1msk kardemumma (obs! nystött, smakar bäst då:)
0.5tsk salt
ca 1.5l vetemjöl
1-2 ägg till pensling
fyllning:
smör
riven mandelmassa
mörk 70% choklad
Smält smör i en kastrull tillsammans med saffran.
Häll i mjölken och värm tills fingervarmt.
Smula ner jäst i en bunke och rör ut den i lite av mjölkblandningen. Tillsätt resten av mjölkblandningen kesella, socker, kardemumma, salt och det mesta av mjölet.
Arbeta degen tills den blir blank och smidig (ej kladdig). Degen ska jäsas under bakduk i ca 45 minuter.
Dela degen i 4 delar, kavla ut så det blir som fyrkanter, bred på lite smör och riv över choklad och mandelmassa, vik den dubbel och skär sen ”smala” remsor som du snurrar och formar till knutar.
Jäs bullarna i ytterligare 45 min.
Gräddas i 225 grader till gyllenbrun färg.
Pudra gärna över lite florsocker vid servering!
Supergoda blev dom!!
Lycka till!
Var rädda om varandra!
Arrivederci….
Det där saffransbullarna såg väldigt mumsiga ut. Är oxå ledig idag men hade gärna bytat med dig. En dag på spa hade inte varit helt fel. Själv skall jag ut o julhandla. Kramisar Tina