0 0
Read Time:1 Minute, 40 Second
Som en sommardag!

Fortsätter att berätta om den fantastiska Spa helg som vi hade vid Nynäs Havsbad där vädret visade sig från sin bästa sida, fåglarna kvittrade och havet låg alldeles lugnt och stilla.
Känslan av att sitta i poolen och se ut över havet, titta varandra djupt i ögonen 😉 och dricka champagne är obeskrivlig.
Det var den 29:e mars men det hade lika gärna kunnat vara en dag i Juli.
En känsla som måste upplevas
Tanken var att vi skulle tillbringa några timmar vid poolen under eftermiddagen och sen gå upp på rummet och ta det lite lugnt, men vi ”fastnade” i poolen, bubblade, badade och drack gott så när klockan var halv sex och vi skulle få våra behandlingar var vi fortfarande kvar.
När ni ser bilderna så förstår ni säkert varför…..

Ett dopp i havet

Ja vi kunde inte låta bli, vi snuddade vid tanken att vi skulle doppa tårna i havet, bara för att, och ju längre tid vi satt i poolen ju mer ”vågade” blev vi, så till slut var det dags, årets första bad i det 3 grader varma vattnet….

Men kallt var det…..

Bastuhuset

I det här fina bastuhuset fanns tre olika bastun, en ångbastu, en vedeldad bastu och en ”vanlig” bastu, även dom med fantastisk utsikt över havet

Tid för Relax

Solen börjar sänka sig och timmarna gå mot kväll och det var dags att gå upp till Relax rummet en stund innan det var dags för behandlingar

 En fantastisk utsikt från övervåningen där Relax avdelningen låg
Massage och peeling
Produkter från Kerstin Florian stod framme på disken så man fick göra en egen hand scrub, jätte härligt! Sen väntade en skön och avslappnande massage..
Några sista bilder över ett lugnt hav och en sol som var på väg ner innan vi gick upp till hotellet för att göra oss iordning inför middagen.
En oförglömlig dag som skulle visa sig följas av en gudomlig middag!
Fortsättning följer….
För Er som missade första inlägget från Nynäs Havsbad kan läsa det Här

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Rekommenderade artiklar

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

10 thoughts on “HIMMEL OCH HAV

  1. Hej! Här hittade jag in tackvare min favoritbloggare och numera din resväg Judita. Jag har bara hinnit titta igenom första inlägget här, men vad jag gillade det! Riktigt fina bilder och din livsglädje smittar av sig!! Det gillar jag! Jag sparar dig direkt i listan och tror jag kommer få en massa lyxiga vardagstips av dig!!!! Tack och kram!!!!!!

  2. Ser helt underbart ut…! Vad mycket roligt du är på 😉 osså NY som grädden på moset, kommer såklart att bli helt galet kul!!

    Kram P

  3. Vackert som tusan, men hur sjutton tog du dig ner i det vattnet? Hade jag aldrig fixat, badkruka som jag är…
    Härligt med New Yorkresa att längta till…
    Onsdagkram från Kate

  4. Så underbara bilder, exakt så vill jag föreställa mig Sverige 🙂
    Var det du och mannen som var och spa:ade ?
    Kramiz Jess

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Translate »