Mera Falkenberg strandbad

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Mera bad.. 

Mycket vill ha mer finns det ett ordspråk som heter, och det kan man använda när man är på Falkenberg Strandbad, men vill bara ha mer av allting. I spat, där vi tillbringade över 3 timmar, kunde man inte få nog, dom har ett ”eldrum”  där man får ligga i 45 minuter och den tiden ville man aldrig skulle ta slut… Men helt slut blev man, vi var så trötta vid middagen att vi höll på somna stående. Vi lyckades verkligen koppla av under det här dygnet.

Falkenberg strandbad 11

spa 1
I Spat serverades Cava och äppeljuice, vi tog inte äppeljuice kan jag meddela 😉

spa 2

spa

spa 16

spa 3

spa 6

spa 4
Det första man gör inne i Spat är att göra ren fötterna, lite fotbad med salt.

spa 7
Kroppspeeling med is… brrr!

 

spa 11

spa 10

spa 13

spa 12
Det omtalade eldrummet, där man sitter framför brasan, dricker lite Cava och njuter av allt småplock som det bjuds på, frukt, saltade mandlar, choklad, mandelskorpor…. jag kan bara konstatera att det var det ljuvligast rum jag varit in i när jag varit på Spa, och det har blivit några med åren med tanke på att jag själv har jobbat med det 😉

Trötta och slöa tog vi oss upp på rummet där vi öppnade vår Cava som vi fick när vi checkade in och Judita fick en liten födelsedagspresent förutom vårt härliga spadygn.

falkenberg strandbad 10
En påse fylld med Johan Bülows underbara lakrits

Men sen var det dags att ta sig till kvällens middag….

falkenberg strandbad 13
Hela matsalen är byggd som ett vardagsrum, allt för att känna sig hemma och kunna slå sig till ro och äta i en lugn miljö.

falkenberg strandbad 14

falkenberg strandbad 19

falkenberg strandbad 15
Sotad hälleflundra till förrätt..

falkenberg strandbad 16

Rosastekt ankbröst till varmrätt

falkenberg strandbad 18
Och det bästa till sist då.. chokladkräm med hasselnötter och lakritsmaränger… behöver jag säga mer? Slurp!!

falkenberg strandbad 21

falkenberg strandbad 20
Avslutade kvällen i loungen med en varsin kaffedrink…

Nöjda och glada gick vi upp på rummet och sov <3

Pigga och utvilade tog vi oss ner till frukosten dagen efter, även det en smakupplevelse med så mycket gott!

frukost

frukost 4

frukost 3

frukost 1

frukost 2

Frukosten och lite häng i loungen fick avsluta våran vistelse på Falkenberg Strandbad, men vi hade gärna stannat ett dygn till 😉
Tack snälla Emma för att Du gjorde vår upplevelse till ett minne!

Är det någon som har svårt att hitta på julklappar till sin käresta eller en vän så är det här den bästa presenten, glöm inte att gå in på Falkenberg Strandbad och kolla in deras erbjudanden.
Bara ett litet tips 😉

Kram på Er!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Rekommenderade artiklar

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

8 thoughts on “Mera Falkenberg strandbad

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Translate »