Nashi är ett italienskt hårvårdsmärke vars unika egenskaper kommer från användningen av Arganolja som huvudingrediens. Produkterna återfuktar på djupet, ger näring, bevarar hårets naturliga fukt och skyddar mot fria radikaler. Nashis produkter är ekologiska och är skonsamma mot miljön. Nashis arganolja kommer från ett kvinnligt kooperativ i Marocko där produktionen hjälpt kvinnor med både arbetsplats och utbildning.
Mitt senaste tillskott i Nashi serien är Root boost, curly maker och thermo protector. Har ni inte provat produkterna så gör det, dom är inte bara bra, dom är väldigt prisvärda också.
Root Boost
Ett volymskum som jag sprutar in i hårbotten i blött hår innan jag blåser håret för att få bättre volym. den hittar ni Här
Shine thermo protector
Sprayar jag över hela håret innan jag blåser det för att skydda håret från värmen, hittar ni Här
Curly maker
Använder jag när jag lockar håret, sprayar lite i håret innan jag lockar det, då håller lockarna bättre eller för er som har självlockigt hår fördelar ut det i håret innan föning och den hittar ni Här
Dagens hårtips 😉
Kram