Black Friday i New York!
Då var vi hemma igen, efter nästan en vecka i New York! En vecka fylld med närmare 120.000 steg, mycket Cola Zero, Bagels, god mat och shopping!
Det är verkligen en stad som inte sover 🙂 Vi själva var väldigt kvälls trötta eftersom vi vaknade vid 6-tiden varje morgon. Med tanke på att vi gick så mycket på dagarna så var vi mer eller mindre döda på kvällarna :-).
Om vi ska prata shopping på BLACK FRIDAY så gick det bra 🙂 Vi började med att åka ut till den outlet som ligger ca 1 timme utanför New York, Woodbury Common, och gick där en hel dag, och där var rean helt galet bra! På outlet priset var det oftast 50% + ytterligare 25% rabatt, kan säga att vi gick bananas inne på Tory Burch 🙂
På fredagen – Black Friday, var vi inne i New York på bl.a alla stora varuhus….
MEN!!! Det hade inte gått att shoppa som vi gjorde, om det inte var för Black Friday, för det var vansinnigt dyrt i USA just nu 🙁
Självklart har vi inte bara ägnat våran tid i New York med shopping…. Vi har gått runt på Broadway och Time Square…
Vi har strosat runt på Chelsea Market och Meat packning District…
Självklart gick vi över Brooklyn Bridge och ner till Dumbo
Våran resa avslutade vi vid WTC (World Trade Center)
Avslutar med lite bilder tagna under veckans alla promenader…
Det här blev vår favorit restaurang i SoHo
Vi tackar New York för den här gången…
Kram Helen