Maj är här – och det är (nästan) sommar!
Det är något alldeles speciellt med maj. Naturen exploderar i grönt, körsbärsträden blommar och det doftar nyklippt gräs. Det känns som att vi officiellt kan säga att sommaren är här – även om vädret inte riktigt vill hänga med än. Här i Stockholm har det varit runt 4 grader idag (!), och jag måste erkänna att vinterjackan fortfarande hänger redo i hallen.
Men trots kylan så säger butikerna något helt annat. Hyllorna fylls dagligen på med sommarkläder, och man kan inte låta bli att undra: hur mycket sommarkläder kan det finnas egentligen? Svaret är: väldigt mycket – och väldigt mycket fint också!
Jag har som vanligt spanat in veckans nyheter och plockat ut mina favoriter. Det är ljusa toner, luftiga material och sådana där plagg som man bara längtar efter att få bära barfota på en uteservering i kvällssolen.
Så även om termometern ännu inte riktigt samarbetar, så kan vi i alla fall börja drömma – och kanske tjuvstarta lite med sommargarderoben.
Mina bästa tips för veckan hittar ni nedan!
Vit topp som passar till det mesta – finns även i rosa
Svart och vit maxiklänning – perfekt till både stranden, After Beach och middagen – finns även i vitt och svart
Blommönstrad klänning – en stor trend i vår och sommar är blommönstrat!
Vita capribyxor – finns även i svart
Rosa blommig blus med volanger
Maxikjol i spets – snygg att bara ha en bikiniöverdel till
Off white/beige oversize kavaj – finns i flera färger
Gul klänning från Selected FEMME
Ballerinaskor från Pavement – finns även i svart
Maxiklänning från Ida Sjöstedt – finns i 3 olika mönster
Ljusblå topp från Levete Room – finns även i vitt
Rosa cardigan från Saint Tropez – finns även i svart
Jeansshorts från Sofie Schnoor
Ljusblå blus från Sofie Schnoor (den har jag och den är superfin!)
Rosa blommig klänning – finns även i ljusblått
Snygg kostym i beige randigt – Blazer – Byxor
Önskar Er en härlig shopping upplevelse 🙂
XX
Helen