Read Time:34 Second
Pojken i randig pyjamas! En film som berör långt in i hjärtat. En film man inte vill skall vara sann! Så fruktansvärd men ändå så sevärd. Jag fick tips om filmen av min Lilla Skatt och såg den i helgen och jag hoppas att ni tar er tid att titta på den.
Under andra världskriget tvingas åttaårige Bruno att flytta från vännerna och tryggheten i Berlin till ”landet”, där hans far är befälhavare över ett koncentrationsläger. Detta håller familjen dock hemligt för Bruno, som på egen hand upptäcker sina nya omgivningar. Här lär han känna Shmuel, en jämngammal judisk pojke som är fånge på lägret och en vänskap uppstår mellan pojkarna.
Veckans bästa filmtips!
Läste boken för några år sedan och den står i Min proppfulla bokhylla….fruktansvärd med lite annorlunda skildring. Väldigt tragisk o tänkvärd.
Fick oxå tipset av min yngste om filmen,tror de ser den i ngt sammanhang på gymnasiet, men jag har inte vågat titta efter det han berättade,jag brukar inte vara feg så, men när en tonårsgrabb berättar med tåriga ögon, ja då kan nog inte en blödig mamma titta skyller jag på …. 3<
Jodå den filmen såg jag för ganska länge sedan, sevärd. Hade en period när jag bara såg den typen av film …har du sett Pianisten, Schindelers list, mf.
ha en superfin vecka Kram Monica❤