Kladdkaka med After Eight
Kladdkaka med After Eight, en smakupplevelse som fĂ„r tiden att stanna đ Det finns sĂ€kert mĂ„nga av Er som redan har receptet eller nĂ„gon variant utav det. Men jag tĂ€nkte Ă€ndĂ„ delge er receptet pĂ„ den kladdkaka med After Eight som jag har, i helgen nĂ€r vi firade födelsedag för mig och Lilla Skatten bakade vi den (igen), en Ă„terkommande kaka i mĂ„nga sammanhang men den Ă€r sĂ„ frĂ€sch med sin svaga touch av mint… helt gudomlig!
Kladdkaka med After Eight
4 Àgg
4 dl socker
1 tsk vaniljsocker
5 msk kakao
2 dl vetemjöl
150 g smÀllt smör
1 nya flingsalt
15 st After Eight
SmÀlt smöret
Vispa Àgg och socker
blanda ihop dom torra ingredienserna och rör ned med en slev i Àgg och socker smeten.
Rör ner smöret i smeten
SmÀlt after eighten i vatten bad och rör ner i smeten.
Kom ihÄg att nÀr ni gör kladdkaka att bara vispa Àgg och socker med elvispen, resten skall röras ner med en slev, annars blir smeten/kakan för tung och jÀser inte upp och blir tjock och fluffig.
175€ 25-30 min men kolla med sticka.
LÄt stÄ i ca 4 timmar för bÀsta smak vid servering.




à h, vad gott! Jag har faktiskt aldrig testat med after eight men jag kan tÀnka mig att det vÀger upp den söta chokladen pÄ ett gotteligottgott sÀtt.
Kram Linda
Den Ă€r SĂ god đ
Kram
Helen
Mmmm mums vad gott!! Kram Anette